Przejdź do głównej zawartości

Gulasz z golonki indyka

Gulasz (podobnie jak zupy) przyrządzany na podpiekanym mięsie i warzywach to jedno z moich ulubionych dań. Wcześniejsza obróbka w piekarniku pozwala na uwolnienie jeszcze wspanialszego aromatu i smaków składniku w końcowym rezultacie na talerzach.
Trwa to nieco dłużej, ale moim zdaniem warto :)


Pieczenie - 190 stopni, góra-dół lub konwekcyjne, 50 minut, duża płaska blacha do pieczenia, wyłożona papierem do pieczenia.
Gotowanie - 2h, na wolnym ogniu (lub przy użyciu multicookera w trybie gulaszu).
Z podanej ilości składników otrzymałam ok. 3l gulaszu.

Składniki:

  • ok. 1,5 kg golonek indyczych (u mnie były to 4 sztuki)
  • 5 papryk czerwonych
  • 3 średnie cebule
  • 3 średnie marchewki
  • 4 duże ząbki czosnku
  • 2-3 szczypty soli (do lekkiego osolenia golonek przed pieczeniem)
  • 1,2l bulionu (najlepiej użyć warzywnego lub drobiowego, powinien być lekko słony sam w sobie, ale jeśli ktoś lubi bardziej słone - można dołożyć łyżeczkę soli do garnka)
  • 2 czubate łyżeczki papryki słodkiej
  • 2 czubate łyżeczki papryki wędzonej
  • 1 czubata łyżeczka majeranku
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 0,5 łyżeczki cząbru
  • 0,5 łyżeczki tymianku

Wykonanie:

  1. Zaczynamy od przygotowania warzyw - rozkładamy je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, jako "zewnętrzny obwód", tak, by w środku blachy móc umieścić mięso.
  2. Papryki czerwone myjemy, osuszamy, wycinamy szypułki z gniazdami nasiennymi, przecinamy na pół i układamy na blaszce, skórą ku górze.
  3. Cebule obieramy z łupin, kroimy na pół, układamy na blaszce do pieczenia rozciętym środkiem ku górze.
  4. Marchewki obieramy, myjemy, przecinamy najpierw na pół, a potem połówki rozcinamy wzdłuż (tak, jakbyśmy chcieli otrzymać "paski" do krojenia w półtalarki). Układamy na blaszce do pieczenia.
  5. Ząbków czosnku NIE obieramy - w łupinach, najlepiej sklejone ze sobą po dwa, układamy na samym środku blaszki.
  6. Golonki myjemy, usuwamy ewentualne odłamki kości i układamy na środku blachy - powinny lekko zakrywać ząbki czosnku (dzięki temu czosnek się nie spali w trakcie pieczenia).
  7. Golonki lekko solimy z wierzchu.
  8. Blachę wkładamy do rozgrzanego do 190 stopni Celsjusza piekarnika, góra-dół (lub konwekcyjne), 50 minut.
  9. Po upieczeniu (najlepiej jeszcze ciepłe) wszystkie składniki rozdrabniamy i wkładamy już do docelowego garnka do gotowania gulaszu.
  10. Papryki obieramy ze skóry i kroimy na wąskie paseczki (ok. 3 cm długości na 0,5 cm szerokości). Przekładamy do garnka.
  11. Cebule najlepiej posiekać za pomocą rozdrabniacza (rozlatuje się na papkę).
  12. Marchewki kroimy w półtalarki, grubości do 0,5 cm. Przekładamy do garnka.
  13. Czosnek wyciskamy z łupin bezpośrednio do garnka (wystarczy odciąć "dupkę" i ścisnąć każdy ząbek po kolei).
  14. Obieramy mięso z golonek - do gulaszy dodajemy "czyste" mięso, bez skóry i kości, rozdrobnione na kawałki o boku do 3 cm maksymalnie, tak jak nam się uda oderwać i rozdrobnić poszczególne grupy mięśni. Przekładamy do garnka.
  15. Warzywa i mięso z indyka zalewamy bulionem, dodajemy wszystkie przyprawy. Mieszamy.
  16. Całość gotujemy przez 2 godziny na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając. Jeśli następuje zbyt duża utrata płynu - uzupełniamy jego ilość, dolewając wody.
  17. Gulasz podajemy z ulubionymi dodatkami.




Spodobał Ci się przepis?

Popularne przepisy

Wieprzowina wolno pieczona - duża porcja

Przepis z myślą o imprezach rodzinnych, z udziałem osób nastawionych do kuchni nieco "konserwatywnie" - nie jest to tradycyjny schabowy, jednak przygotowana w ten sposób karkówka lub łopatka przypada do gustu wszystkim. Mięso jest bardzo delikatne, potrafi się rozpaść podczas krojenia, dlatego polecam zaopatrzyć się w bardzo ostry nóż ;) Marynowanie - na noc, a najlepiej na całą dobę w szczelnym pojemniku, w lodówce. Pieczenie - naczynie żaroodporne 5l, z pokrywą, góra-dół, 140 stopni Celsjusza, 6h. Składniki: ok. 2 kg wieprzowiny - łopatki lub karkówki (spokojnie mogą być to 2 lub 3 kawałki, które razem zamarynujemy i upieczemy) 2 łyżki papryki słodkiej 1 łyżeczka papryki wędzonej 1 łyżeczka czosnku suszonego 1 łyżeczka imbiru 2 łyżeczki majeranku 0,5 łyżeczki pieprzu białego 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego 2 łyżki sosu sojowego jasnego (jeśli wolicie trochę bardziej słone, można dodać 3-4 łyżki sosu sojowego) 2 łyżki octu jabłkowego 5 ziarenek ziela angielskiego 3 liście laur...

Schab z wolnowaru na kanapki

Zdarza się twardy, czasem także zbyt suchy... schab, choć pyszny, nie jest łatwym kawałkiem mięsa. Za to dobrze przyrządzony rozpływa się w ustach nie tylko w wydaniu na obiad! Przygotowana z niego domowa wędlina to miła i aromatyczna odmiana w kanapkowym menu. Peklowanie - na sucho - 7 dni. Wolnowar - 5,5 h, w ustawieniu solw cook high. Składniki: 1,331kg schabu (celowo wybrałam kawałek z nieobciętą warstwą tłuszczu i przerostem w warkoczu) 28,6g soli peklującej (używałam peklosoli z Browinu z wit. C, przed użyciem innej należy sprawdzić zalecaną przez producenta gramaturę dla peklowania na sucho i przeliczyć dla swojego kawałka mięsa) 2 łyżeczki majeranku 1 łyżeczka papryki słodkiej 1 łyżeczka papryki wędzonej 0,5 łyżeczki cebuli suszonej w proszku 0,5 łyżeczki czosnku suszonego 0,5 łyżeczki gorczycy 0,33 łyżeczki pieprzu cayenne 0,33 łyżeczki pieprzu czarnego 0,25 łyżeczki pieprzu kolorowego 0,25 łyżeczki pieprzu kubeba 0,25 łyżeczki pieprzu białego 3 kulki ziela angielskiego 8 szt....

Pierniki - bardzo duża porcja

Pierniki to coś, bez czego nie wyobrażam sobie Świąt. Dlatego już na dobry miesiąc przed nimi, aby ciastka zdążyły "dojrzeć", wypiekam pierniczki i lukruję je partiami. Ciężko inaczej przy "przemysłowej" produkcji ciastek, ale korzenny aromat i smak pierników wynagradzają wszystko :) Z podanej ilości składników otrzymałam ok. 4kg surowego ciasta. Do mieszania i zagniatania najlepiej użyć emaliowanej miednicy. Do momentu wygniatania, ciasto wyrabiamy tłuczkiem do ucierania ciasta (kulą, buławą czy jak to nazywacie). Pieczenie - pojedyncza blacha ciastek - termoobieg, 170 stopni Celsjusza, 12 minut. Do przechowywania pierników najlepiej przygotować sobie szczelne zamykane pojemniki lub puszki - na taką ilość gotowych ciastek potrzeba pojemników o łącznej pojemności ok. 11 litrów. Ciastka powinny poleżeć ok. 3-4 tygodni przed konsumpcją, ponieważ wystudzone mocno twardnieją, dopiero leżakowanie je "rozmiękcza". Składniki: 300g margaryny 260g cukru (najlepiej ...

Żeberka wolno pieczone

Wolne pieczenie lub gotowanie to nie jest coś, do czego zwykle miewam wystarczająco dużo czasu i cierpliwości. Jednak taki sposób przyrządzania uwalnia tyle smaku i aromatu, że raz na jakiś czas jestem w stanie się "poświęcić" i przygotować danie w takiej formie. Tym razem padło na żeberka wieprzowe. Żeberka polecam zamarynować dzień wcześniej, aby dobrze przeszły przyprawami. Pieczenie - naczynie żaroodporne przykryte folią aluminiową, 4 godziny, 160 stopni Celsjusza, góra-dół. Składniki: ok. 1,6 kg żeberek wieprzowych (nie trójkąty, tylko "paski" - żeberka mięsne, im grubsze, tym lepsze) 3 łyżki oleju 5-6 łyżek ketchupu łagodnego 2 łyżki sosu sojowego jasnego (jeśli nie używasz w kuchni sosu sojowego, po prostu dodaj 1,5 łyżeczki soli) 1-2 łyżeczki miodu 1-2 łyżeczki musztardy (użyłam czeskiej, jeśli preferujecie inny rodzaj - zapraszam do eksperymentowania ze smakami ;)) 1 łyżka papryki słodkiej 1/3 łyżeczki papryki wędzonej 2 chlusty sosu Worcestershire (jeśli n...

Sałatka z selerem konserwowym

Zawieszenie się na półce z przetworami, podczas zakupów, ma swoje plusy - można się zamyślić i zastanowić, kiedy ostatni raz jadło się na przykład taką sałatkę z selerem konserwowym... Okazało się, że dawno to było, a lubię, więc należało sytuację jak najszybciej zmienić i oto ona - sałatka z selerem konserwowym! Sałatka z podanej ilości składników wypełniła miskę o objętości 1,5l. Można jeść od razu, lepiej jednak smakuje po 2-3h chłodzenia w lodówce. Składniki: 180g (1 mały słoik) selera konserwowego 140g (1 mała puszka) kukurydzy konserwowej ok. 100g wędliny (u mnie szynka gotowana w plastrach) ok. 50g ogórka szklarniowego 1 mała papryka czerwona 3 jajka 1 płaska łyżeczka soli 1 płaska łyżeczka pieprzu czarnego 1 płaska łyżeczka papryki słodkiej mielonej 0,5 łyżeczki pieprzu ziołowego 3 łyżki majonezu Wykonanie: Jajka gotujemy na twardo. Studzimy. Seler i kukurydzę odsączamy z zalewy i przekładamy do miski. Wędlinę kroimy w niewielkie kawałki (gotowe plasterki pokroiłam na "pa...