Przejdź do głównej zawartości

Ciasto cukiniowo-jabłkowe

Cukinia to mocno uniwersalne warzywo - sprawdza się zarówno w daniach "na słono", jak i w słodkich wypiekach. Tym razem w towarzystwie jabłka stworzyła bardzo przyjemne, wilgotne ciasto. Takie w sam raz do poobiedniej kawy ;)


Podaną ilością ciasta wypełnisz keksówkę o wymiarach 26 cm x 15 cm x 6 cm.
Pieczenie - 180 stopni, góra-dół, 55-60 minut.

Składniki:

  • 340 g mąki pszennej (typ dowolny, tym razem użyłam 220 g mąki pszennej pełnoziarnistej i 120 g mąki tortowej)
  • 3 jajka
  • 150 g cukru 
  • 75 ml oleju 
  • ok. 180 g jabłek (2 małe nieobrane)
  • ok. 400 g cukinii (1 mniejsza nieobrana)
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 0,75 łyżeczki sody
  • 0,75 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 0,5 łyżeczki soli

Wykonanie:

  1. Cukinię myjemy, jeśli warzywo pochodzi z pewnego źródła - nie obieramy już ze skórki, tylko od razu ścieramy na tarce o grubych oczkach. Odstawiamy i NIE odsączamy.
  2. Jabłka myjemy i obieramy ze skórki. Również ścieramy na tarce o grubych oczkach - możemy ścierać od razu do cukinii. Odstawiamy.
  3. Do miseczki wsypujemy i mieszamy ze sobą mąkę, cynamon, sól, proszek do pieczenia, sodę.
  4. Do większej miski wbijamy jajka, dodajemy cukier, olej i roztrzepujemy trzepaczką. Cukier nie musi się rozpuścić w jajkach, wystarczy, że masa będzie w miarę jednolita.
  5. Następnie dodajemy wcześniej wymieszane składniki suche i mieszamy przez chwilę (łyżką lub szpatułką) do połączenia składników. Otrzymane ciasto będzie gęste i "zbite". 
  6. Do ciasta dodajemy startą cukinię i jabłka. Dokładnie mieszamy, do momentu uzyskania "luźniejszego", lekko lejącego się ciasta.
  7. Ciasto przekładamy do przesmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia formy. Wyrównujemy.
  8. Keksówkę z ciastem wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180°C, góra-dół, ok. 55 minut, do suchego patyczka.
  9. Upieczone ciasto po ok. 10 minutach od wyjęcia z piekarnika wyciągamy z foremki i przekładamy do wystudzenia na kratkę.
Wystudzone ciasto możemy jeszcze udekorować polewą czekoladową, jednak jest ono na tyle smaczne, że nie wymaga dalszych zabiegów ;)





Spodobał Ci się przepis?

Popularne przepisy

Ciasto mieszane łyżką z jabłkami

Ciężko być łasuchem przy naprawdę malutkich dzieciach. Dźwięk miksera czy innego robota kuchennego potrafi wybić niemal każdego malca z drzemki, a jest to ostatnie, o czym się marzy po kolejnej sesji usypiania marudnej pociechy. Dlatego możliwość wymieszania ciasta łyżką przed wstawieniem go do pieca to spełnienie rodzicielsko-piekarniczych marzeń. Właśnie z nich powstają takie przepisy jak ten :) Użyta w przepisie szklanka posiada objętość 250 ml. Ciasto zostało przeze mnie wypieczone w tortownicy o średnicy 24 cm. Wypiekanie - 180 stopni, góra-dół, ok. 45 minut (do tzw. suchego patyczka). Składniki: 1,5 szklanki mąki 0,75 szklanki cukru ze względu na ręczne mieszanie, najlepiej użyć cukru drobnego lub cukru pudru (lepiej się rozpuszczą) 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia 3 jajka 0,5 szklanki mleka 6 łyżek oleju 2 jabłka opcjonalnie: 2 łyżki cukru waniliowego lub kilka kropel aromatu waniliowego do ciasta  cukier puder do oprószenia gotowego ciasta Wykonanie: Umieszczamy w misce

Żeberka wolno pieczone

Wolne pieczenie lub gotowanie to nie jest coś, do czego zwykle miewam wystarczająco dużo czasu i cierpliwości. Jednak taki sposób przyrządzania uwalnia tyle smaku i aromatu, że raz na jakiś czas jestem w stanie się "poświęcić" i przygotować danie w takiej formie. Tym razem padło na żeberka wieprzowe. Żeberka polecam zamarynować dzień wcześniej, aby dobrze przeszły przyprawami. Pieczenie - naczynie żaroodporne przykryte folią aluminiową, 4 godziny, 160 stopni Celsjusza, góra-dół. Składniki: ok. 1,6 kg żeberek wieprzowych (nie trójkąty, tylko "paski" - żeberka mięsne, im grubsze, tym lepsze) 3 łyżki oleju 5-6 łyżek ketchupu łagodnego 2 łyżki sosu sojowego jasnego (jeśli nie używasz w kuchni sosu sojowego, po prostu dodaj 1,5 łyżeczki soli) 1-2 łyżeczki miodu 1-2 łyżeczki musztardy (użyłam czeskiej, jeśli preferujecie inny rodzaj - zapraszam do eksperymentowania ze smakami ;)) 1 łyżka papryki słodkiej 1/3 łyżeczki papryki wędzonej 2 chlusty sosu Worcestershire (jeśli n

Małe ciasto jogurtowe z malinami

Małe jest piękne! Dotyczy to również ciast. Pomysł na ciasto z tortownicy o średnicy 20 cm narodził się w momencie, kiedy okazało się, że mamy ochotę na coś słodkiego do kawy, ale nie na tyle dużo słodkiego, by potem zalegało to przez tydzień w lodówce, bo jednak nie jemy aż tyle, albo nie ma nas aż tylu do jedzenia. Skomplikowana matematyka kawałkowo-osobowa, za to przepis całkiem prosty ;) Forma - tortownica o średnicy 20cm, wyłożona papierem do pieczenia. Pieczenie - 170 stopni Celsjusza, góra-dół, 45 minut (do suchego patyczka). Składniki: 2 jajka 75g cukru (najlepiej użyć drobnego) 200g jogurtu naturalnego (albo trochę mniej, wystarczy mały kubeczek) 50 ml oleju lub roztopionego masła 230g mąki (dowolnej, u mnie 80g mąki tortowej plus 150g mąki pełnoziarnistej) 1 łyżeczka proszku do pieczenia. ok. 150g owoców do posypania na wierzch (użyłam świeżych malin) Wykonanie: Składniki suche umieszczamy i mieszamy w mniejszej miseczce. Odstawiamy. Składniki mokre umieszczamy w nieco większ

Kaczka pieczona z jabłkiem i gruszką

Kaczka pieczona to jedno z tych dań, do których musiałam "dorosnąć", aby docenić jego smak i nauczyć się je przyrządzać. Choć nie gości zbyt często na stole, a nawet traktuję ją lekko "odświętnie", udało mi się wypracować sposób pieczenia, dzięki któremu za każdym razem mięso jest delikatne, soczyste i aromatyczne, a skórka rumiana i przyjemnie chrupiąca. Marynowanie - lepiej zamarynować na noc, ale jeśli natrzecie przyprawami tuż przed wstawianiem kaczki do piekarnika, również tak można zrobić. Pieczenie - naczynie żaroodporne, 5l, z pokrywą, 3h 25 min., góra-dół - 3h w 160 stopniach, ostatnie 25 minut 200 stopni, bez pokrywy. Składniki: 1 kaczka - tuszka bez podrobów (moja miała nieco ponad 2kg) 1 płaska łyżeczka soli 1 płaska łyżeczka papryki słodkiej 1 czubata łyżeczka majeranku 0,5 łyżeczki tymianku 0,5 łyżeczki czosnku suszonego 0,5 łyżeczki pieprzu kolorowego 0,25 łyżeczki pieprzu czarnego 0,33 łyżeczki gałki muszkatołowej 0,33 łyżeczki kardamonu 0,33 łyżeczk

Boczek z wolnowaru

Sama nie należę do fanek boczku, ale mam w domu amatorów takich przysmaków, więc i boczek od czasu do czasu gości w różnej formie. Tym razem robiony eksperymentalnie z wolnowaru, wymagający czasu i cierpliwości w wykonaniu - 3 dni w marynacie i kolejne 4 godziny obróbki termicznej. Po wystudzeniu idealny na kanapki! Marynowanie - 1 doba do 3 dni. Wolne gotowanie - 4h, wolnowar w trybie slow cook high. Składniki: 0,8kg boczku surowego bez kości ze skórą (szerokocięty, "płaski" kawałek) 3 ząbki czosnku  18g soli peklującej (używałam peklosoli z Browinu z wit. C, przed użyciem innej należy sprawdzić zalecaną przez producenta gramaturę dla peklowania na sucho i przeliczyć dla swojego kawałka mięsa) 1,5 łyżeczki majeranku 1,5 łyżeczki papryki czerwonej  0,5 łyżeczki pieprzu czarnego  0,5 łyżeczki pieprzu białego 4 liście laurowe 6 kulek ziela angielskiego  4 kulki pieprzu kubeba (można pominąć lub zmienić np. na pieprz kolorowy w kulkach) 3 małe cebule 0,5 łyżeczki oleju 3 łyżki w