Przejdź do głównej zawartości

Schab ze śliwką

Schabu ze śliwką nikomu przedstawiać nie trzeba - klasyka gatunku. Choć mięso na słodko nie wszystkim przypada do gustu, ma swoich zwolenników (na przykład mnie ;)). Danie pojawiające się raczej od święta i trochę wymagające - zrobienie miękkiego i aromatycznego schabu stanowi kulinarne wyzwanie.


Marynowanie - w lodówce, w szczelnym pojemniku, 12h do 24h, wystarczy zostawić na całą noc.
Pieczenie - naczynie żaroodporne ok. 2l, jeśli jest bez pokrywy - zawinięte z góry folią aluminiową, 120 stopni Celsjusza, góra-dół, 1,5h, po wcześniejszym obsmażeniu

Składniki:

  • ok. 700g schabu (wyjściowo kawałek miał ok. 800g, ale odcięłam "luźną" część warkocza, który nie trzymał się bryły i sam by się oderwał w trakcie dalszej obróbki mięsa)
  • 2 płaskie łyżeczki papryki słodkiej 
  • 1 płaska łyżeczka papryki wędzonej
  • 0,5 łyżeczki soli 
  • 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego
  • 0,5 łyżeczki czosnku suszonego 
  • 0,5 łyżeczki majeranku 
  • 0,5 łyżeczki tymianku 
  • 0,5 łyżeczki rozmarynu
  • 0,5 łyżeczki cząbru 
  • 0,33 łyżeczki pieprzu białego
  • 2 liście laurowe 
  • ok. 150g śliwek suszonych (można użyć również miksu śliwek i moreli lub samych suszonych moreli)
  • olej do smażenia (jeśli wolicie i/lub posiadacie na stanie, można użyć smalcu)
  • 3 cienkie plasterki masła (jeśli schab posiada własny przerost tłuszczu, można pominąć)
  • ok. 100ml bulionu (użyłam warzywnego)

Wykonanie:

  1. Mięso myjemy, osuszamy, można odciąć warkocz, jeśli mocno odstaje od bryły schabu. Nie odcinamy warstwy tłuszczu, jeśli schab takową posiada.
  2. W schabie wykonujemy nacięcie na śliwki - w zależności od tego, jak duży chcemy otwór na śliwki, wbijamy blisko środka długi, wąski, ostry nóż, tak, aby najpierw przeszedł na wylot (jeśli kawałek jest zbyt długi to wbijamy nóż tak głęboko jak się da, operację powtórzymy z drugiej strony kawałka),a potem przeciągamy go w bok, tak aby uzyskać rozcięcie w środku schabu na ok. 2-3cm.
  3. Następnie do otworu wkładamy śliwki. Staramy się ciasno poupychać jak najwięcej owoców, jednocześnie pozostawiając końce schabu na tyle luźne, by móc je później spiąć wykałaczkami (owoce nie wypadną w trakcie smażenia mięsa).
  4. W miseczce mieszamy wszystkie przyprawy, oprócz liści laurowych.
  5. Nacieramy przyprawami z każdej strony schab, starając się nie pogubić śliwek ;). Jeśli jakieś wypadną - wpychamy je z powrotem do środka.
  6. Schab przekładamy do pojemnika, układamy na nim liście laurowe i szczelnie zamykamy. Pojemnik wkładamy do lodówki, na co najmniej 12h.
  7. Zamarynowany schab wyjmujemy z lodówki. Zdejmujemy z niego liście laurowe. Bierzemy 4 wykałaczki (po 2 na każdą stronę) i spinamy otwory w schabie tak, aby w trakcie smażenia nie pogubić śliwek - najlepiej wbić je pod kątem, aby utworzyły X, ale same zbyt mocno nie wystawały.
  8. Na patelni rozgrzewamy olej. Na wysokim ogniu szybko obsmażamy schab na złoty kolor z każdej strony (mniej niż 1 minuta na każdą stronę, żeby się nie spalił). Zależy nam tylko na tym, żeby mięso dobrze "zamknąć".
  9. Do naczynia żaroodpornego wlewamy bulion. Wrzucamy do niego liście laurowe.
  10. Do bulionu delikatnie wkładamy obsmażony schab. Na wierzchu układamy cienkie plasterki masła (jeśli schab posiada warstwę tłuszczu, można pominąć).
  11. Naczynie zakrywamy folią aluminiową.
  12. Schab wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 120 stopni Celsjusza, góra-dół, na 1,5h.
  13. Po wyjęciu naczynia z piekarnika, a przed pokrojeniem, warto dać schabowi kilka minut na "odpoczęcie" pod folią.
  14. Z płynu, który został na dnie naczynia po pieczeniu, możemy przygotować sos pieczeniowy (zlewamy go i dodajemy do podsmażonej na patelni na maśle na złoty kolor mąki pszennej, jeśli jest taka potrzeba - doprawiamy).





  
Spodobał Ci się przepis?

Popularne przepisy

Kruche ciastka

Kruche, maślane ciasteczka, to klasyka wypieków. Proste, pyszne, pozwalające zaszaleć z kształtem foremek. Dodatek inuliny dodaje im specyficznej chrupkości, choć nie jest to konieczny składnik - polecam taką "wariację na temat".  A przy tym, nie musimy ich zjadać wszystkich na raz - ciasteczka w wersji bez dodatku marmolady, dżemu czy powideł, w szczelnie zamkniętej puszce wytrzymają nawet kilka tygodni. Z podanej ilości składników otrzymałam 2 blachy ciastek: 20szt. ciastek-kółeczek (średnica 5cm) "z dżemem" oraz 15 szt. ciastek "czystych", wycinanych z innych foremek. Pieczenie - duże blachy wyłożone papierem do pieczenia - 180 stopni Celsjusza, góra-dół, 12-14 minut (do zbrązowienia spodów). Składniki: 270 g mąki pszennej 30g inuliny (można pominąć, zamiast tego dodać jeszcze 30g mąki pszennej - łącznie 300g mąki) 150 g masła 70 g cukru pudru 1 jajko 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia szczypta soli mąka pszenna do podsypywania na stolnicy opcjonaln...

Pieczona szynka wieprzowa w plastrach

Szynkę można odpiec w kawałku, ale równie dobrze smakuje upieczona w kawałkach. Plastry szynki świetnie przechodzą marynatą i nie potrzebują aż tak długiego czasu marynowania, jak cały kawałek. Ważne, by pamiętać o tłuszczu w marynacie - szynka jest przeważnie mniej "otłuszczona" (niż np. karkówka) i bez tego dodatku na talerze trafi podeszwa, zamiast pysznego i soczystego mięsa. Zamarynowane mięso przed upieczeniem dobrze odstawić na 2-3h, dla uzyskania lepszego smaku. Pieczenie - naczynie żaroodporne 5l, z pokrywą, góra-dół, 2h - 1h 40 min. w 160 stopniach Celsjusza, 20 min. w 200 stopniach Celsjusza. Składniki: ok. 1,2 kg szynki wieprzowej 3 łyżki oliwy 2 łyżki sosu sojowego 2 łyżki octu jabłkowego 2 łyżeczki papryki słodkiej mielonej (można użyć 1 łyżeczki papryki wędzonej, zamiast 1 łyżeczki papryki słodkiej) 1 łyżeczka suszonej cebuli 1 łyżeczka suszonego czosnku 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego 0,33 łyżeczki pieprzu białego 0,33 łyżeczki imbiru 2 średnie cebule ok. 200ml ...

Filety z piersi kurczaka zapiekane z ananasem i mozzarellą

Można na słodko i w wydaniu drobiowym! Pierś kurczaka z ananasem i mozzarellą to aromatyczne i soczyste mięso w nietuzinkowym zestawieniu smaków.  Jest to danie, które przygotowuje się szybko, nie wymaga również wcześniejszego długiego marynowania filetów z piersi kurczaka. Pieczenie - naczynie żaroodporne bez przykrycia, o wymiarach 21cm x 28cm - 160 stopni Celsjusza, góra-dół, 40 min. Składniki: ok. 1,3kg filetów z piersi kurczaka (5 szt. pojedynczych filetów z piersi kurczaka) sól, pieprz, papryka słodka, czosnek suszony do osypania i natarcia mięsa 135ml (9 łyżek) syropu z ananasa 40ml sosu ponzu (można użyć sosu sojowego wymieszanego z sokiem z cytryny) 30ml oliwy 0,25 łyżeczki soli 0,25 łyżeczki pieprzu 0,5 łyżeczki czosnku 0,5 łyżeczki papryki czerwonej 2-3 łyżki oliwy (do smażenia) 1 łyżka oliwy (do wysmarowania dna naczynia żaroodpornego) ok. 100g ananasa w kawałkach z syropu (ok. 1/3 zawartości standardowej puszki po odcieku) 150g mozzarelli w wiórkach Wykonanie: Filety z...

Żeberka wolno pieczone

Wolne pieczenie lub gotowanie to nie jest coś, do czego zwykle miewam wystarczająco dużo czasu i cierpliwości. Jednak taki sposób przyrządzania uwalnia tyle smaku i aromatu, że raz na jakiś czas jestem w stanie się "poświęcić" i przygotować danie w takiej formie. Tym razem padło na żeberka wieprzowe. Żeberka polecam zamarynować dzień wcześniej, aby dobrze przeszły przyprawami. Pieczenie - naczynie żaroodporne przykryte folią aluminiową, 4 godziny, 160 stopni Celsjusza, góra-dół. Składniki: ok. 1,6 kg żeberek wieprzowych (nie trójkąty, tylko "paski" - żeberka mięsne, im grubsze, tym lepsze) 3 łyżki oleju 5-6 łyżek ketchupu łagodnego 2 łyżki sosu sojowego jasnego (jeśli nie używasz w kuchni sosu sojowego, po prostu dodaj 1,5 łyżeczki soli) 1-2 łyżeczki miodu 1-2 łyżeczki musztardy (użyłam czeskiej, jeśli preferujecie inny rodzaj - zapraszam do eksperymentowania ze smakami ;)) 1 łyżka papryki słodkiej 1/3 łyżeczki papryki wędzonej 2 chlusty sosu Worcestershire (jeśli n...

Szynka wieprzowa wolno pieczona

 Wolne pieczenie przeżywa swój renesans, więc tym razem padło na szynkę wieprzową. Jest to przyjemne i wdzięczne mięso, wystarczy tylko znaleźć wystarczająco ładny kawałek i... powoli pieczemy! :) Szynkę polecam zamarynować dzień wcześniej, aby dobrze przeszła przyprawami. Pieczenie - naczynie żaroodporne przykryte pokrywą, 4,5 godziny, 160 stopni Celsjusza, góra-dół. Składniki: 1,5 kg szynki wieprzowej 80 g (mały słoiczek) koncentratu pomidorowego 4 ząbki czosnku 1 łyżka oleju 2 łyżki majeranku 1,75 łyżeczki soli 1 łyżeczka papryki wędzonej 0,75 łyżeczki pieprzu białego 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego  Wykonanie: Obieramy i bardzo drobno siekamy czosnek. Odstawiamy na ok. 10 minut. W miseczce mieszamy marynatę - olej, koncentrat pomidorowy, czosnek oraz wszystkie przyprawy. Szynkę oczyszczamy z ewentualnych błonek, ścięgien. Nacieramy marynatą. Tak przygotowane mięso przekładamy do naczynia. Naczynie szczelnie zamykamy i umieszczamy w lodówce na co najmniej noc, najlepiej maryn...