Przejdź do głównej zawartości

Słodkie gofry jabłkowo-marchewkowe bez dodatku cukru

Czy gofry bez dodatku cukru mogą być słodkie? Jeśli do ciasta dodasz słodkie jabłko i marchewkę, będą nie tylko słodkie, ale również zaskoczą Cię intensywniejszym (żółtawym) kolorem. Propozycja świetna dla małych niejadków, którym chcemy w jakiś sposób przemycić do posiłku nieco warzyw i owoców.
Jedyny minus? Znikają szybciej niż się pieką i przydaje się do niech mocniejsza gofrownica, ponieważ przy użyciu takiej poniżej 1000W ciężko uzyskać z tego ciasta chrupkie gofry.



Z podanych składników otrzymasz ok. 6-7 sztuk rozetek serduszek.
Przed smażeniem dobrze jest odstawić ciasto na 5-10 minut, dając czas płatkom owsianym na wchłonięcie części wilgoci z mokrych składników.
Użyta w przepisie szklanka posiada objętość 250ml.

Składniki:

  • 2 średnie marchewki
  • 1 jabłko (lepsza będzie słodka odmiana, użyłam Red Delicious)
  • 2 jajka (wielkość M da radę, ale lepiej wychodzą na jajkach wielkości L)
  • 0,5 szkl. płatków owsianych (można użyć zwykłych lub górskich, u mnie górskie)
  • 1 szkl. mąki orkiszowej (może być również zwykła pszenna)
  • 1 szkl. mleka (użyłam UHT 3,5%, ale możesz użyć dowolnego)
  • 0,33 szkl. oleju rzepakowego
  • 0,5 łyżeczki cynamonu
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • opcjonalnie: 1 łyżka kakao (jeśli chcemy zrobić gofry w wersji kakaowej, wtedy "wymieniamy" łyżkę mąki na łyżkę kakao)

Wykonanie:

  1. Jabłko i marchewki myjemy i obieramy. Następnie ścieramy na tarce - jabłko na dużych oczkach, marchew na małych (najlepiej zrobić to do docelowej miski dla ciasta, ponieważ pozostałe składniki będziemy już dodawać do potartych wiórek warzywno-owocowych).
  2. Rozbijamy i rozdzielamy żółtka od białek. Żółtka dodajemy do jabłka i marchewek, białka umieszczamy w osobnej miseczce.
  3. Białka ubijamy na w miarę sztywną pianę.
  4. Do miski z potartym jabłkiem i marchewkami dodajemy wszystkie pozostałe składniki suche i mokre (poza białkami), mieszamy na jednolitą masę.
  5. Do ciasta dodajemy ubite białko i delikatnymi ruchami łączymy całość.
  6. Ciasto na gofry odstawiamy na 5-10 minut.
  7. Rozgrzewamy gofrownicę. Przed pierwszym gofrem przecieramy ją w środku olejem.
  8. Porcje ciasta nakładamy, delikatnie rozprowadzając je w miarę dokładnie po całej płytce, ponieważ dodatek wiórków warzywno-owocowych sam "nie rozchodzi się" razem z ciastem po powierzchni formy. 
  9. Czas pieczenia porcji będzie zależny od posiadanej przez nas gofrownicy.
  10. Gofry podajemy i jemy z ulubionymi dodatkami. Koneserzy jedzą na sucho ;)

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby gofry były chrupkie, nawet jeśli posiadana gofrownica jest słabszej mocy - po nałożeniu porcji ciasta i zamknięciu gofrownicy, nie otwieraj jej, póki wylana porcja ciasta mocno paruje. Otwórz ją dopiero, gdy widzisz, że para wodna prawie nie "ucieka". Powinny być brązowe i gotowe do wyjęcia - najlepiej na kratkę.
W przypadku tego ciasta warto również nakładać je nieco cieńszą warstwą.







Spodobał Ci się przepis?

Popularne przepisy

Ciasto mieszane łyżką z jabłkami

Ciężko być łasuchem przy naprawdę malutkich dzieciach. Dźwięk miksera czy innego robota kuchennego potrafi wybić niemal każdego malca z drzemki, a jest to ostatnie, o czym się marzy po kolejnej sesji usypiania marudnej pociechy. Dlatego możliwość wymieszania ciasta łyżką przed wstawieniem go do pieca to spełnienie rodzicielsko-piekarniczych marzeń. Właśnie z nich powstają takie przepisy jak ten :) Użyta w przepisie szklanka posiada objętość 250 ml. Ciasto zostało przeze mnie wypieczone w tortownicy o średnicy 24 cm. Wypiekanie - 180 stopni, góra-dół, ok. 45 minut (do tzw. suchego patyczka). Składniki: 1,5 szklanki mąki 0,75 szklanki cukru ze względu na ręczne mieszanie, najlepiej użyć cukru drobnego lub cukru pudru (lepiej się rozpuszczą) 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia 3 jajka 0,5 szklanki mleka 6 łyżek oleju 2 jabłka opcjonalnie: 2 łyżki cukru waniliowego lub kilka kropel aromatu waniliowego do ciasta  cukier puder do oprószenia gotowego ciasta Wykonanie: Umieszczamy w misce

Żeberka wolno pieczone

Wolne pieczenie lub gotowanie to nie jest coś, do czego zwykle miewam wystarczająco dużo czasu i cierpliwości. Jednak taki sposób przyrządzania uwalnia tyle smaku i aromatu, że raz na jakiś czas jestem w stanie się "poświęcić" i przygotować danie w takiej formie. Tym razem padło na żeberka wieprzowe. Żeberka polecam zamarynować dzień wcześniej, aby dobrze przeszły przyprawami. Pieczenie - naczynie żaroodporne przykryte folią aluminiową, 4 godziny, 160 stopni Celsjusza, góra-dół. Składniki: ok. 1,6 kg żeberek wieprzowych (nie trójkąty, tylko "paski" - żeberka mięsne, im grubsze, tym lepsze) 3 łyżki oleju 5-6 łyżek ketchupu łagodnego 2 łyżki sosu sojowego jasnego (jeśli nie używasz w kuchni sosu sojowego, po prostu dodaj 1,5 łyżeczki soli) 1-2 łyżeczki miodu 1-2 łyżeczki musztardy (użyłam czeskiej, jeśli preferujecie inny rodzaj - zapraszam do eksperymentowania ze smakami ;)) 1 łyżka papryki słodkiej 1/3 łyżeczki papryki wędzonej 2 chlusty sosu Worcestershire (jeśli n

Piersi kurczaka duszone w bulionie z zielonym pesto

Pierś kurczaka to mocno uniwersalne mięso, które można przyrządzić na wiele sposobów - w całości, w kawałkach, pieczone, smażone, nadziewane... Jednym z ciekawszych pomysłów na soczystą pierś z kurczaka, jest duszenie jej. Mięso w ten sposób przechodzi aromatami z sosu, bez potrzeby wcześniejszego marynowania. Do smażenia i duszenia użyłam patelni 28cm z pokrywą. Smażenie - duży ogień, po 3 minuty na obie strony filetów. Duszenie - wolny ogień, 70 minut - po 40 minutach przewróciłam filety w sosie i dusiłam je dalszych 30 minut. Składniki: 4 szt. fileta z piersi kurczaka (łącznie ok. 1200g) 2 łyżki masła klarowanego 300ml bulion (użyłam bulionu z kury, można użyć warzywnego)  190g (1 słoiczek) zielonego pesto na bazie bazylii sól i pieprz do osypania mięsa Wykonanie: Filety myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym i oczyszczamy z błonek. Jeśli piersi są z polędwiczkami, nie wycinamy ich. Oczyszczone filety nacinamy płytko i pod skosem z wierzchu (ta strona bez polędwiczki). 2-3 nacięcia

Szynka wieprzowa wolno pieczona

 Wolne pieczenie przeżywa swój renesans, więc tym razem padło na szynkę wieprzową. Jest to przyjemne i wdzięczne mięso, wystarczy tylko znaleźć wystarczająco ładny kawałek i... powoli pieczemy! :) Szynkę polecam zamarynować dzień wcześniej, aby dobrze przeszła przyprawami. Pieczenie - naczynie żaroodporne przykryte pokrywą, 4,5 godziny, 160 stopni Celsjusza, góra-dół. Składniki: 1,5 kg szynki wieprzowej 80 g (mały słoiczek) koncentratu pomidorowego 4 ząbki czosnku 1 łyżka oleju 2 łyżki majeranku 1,75 łyżeczki soli 1 łyżeczka papryki wędzonej 0,75 łyżeczki pieprzu białego 0,5 łyżeczki pieprzu czarnego  Wykonanie: Obieramy i bardzo drobno siekamy czosnek. Odstawiamy na ok. 10 minut. W miseczce mieszamy marynatę - olej, koncentrat pomidorowy, czosnek oraz wszystkie przyprawy. Szynkę oczyszczamy z ewentualnych błonek, ścięgien. Nacieramy marynatą. Tak przygotowane mięso przekładamy do naczynia. Naczynie szczelnie zamykamy i umieszczamy w lodówce na co najmniej noc, najlepiej marynować szyn